DIY blog s návody, výtvarnými tipy a cestami za inspirací

7. listopadu 2015

Jak prodávat svoje výrobky (nejen) na internetu

Chtěli byste si přivydělávat prodejem svých výrobků a nevíte, jak začít? Jste maminka nebo studentka, která by si ráda trochu přilepšila? Pak právě pro vás je tu tenhle článek.Co prodávat?

Určitě se tomu nebudete divit, ale nejvíc táhnou děti, zvířecí mazlíčci a svatby. A samozřejmě taky domácí dekorace, šperky, vaření, pletení, šití. Na začátku si řekněte: co umíte? Co jste vytvořili? Co se líbilo v okolí? Zkoušejte, možná na to nepřijdete hned. Možná zjistíte, že bude lepší ke svým výrobkům přidat doplňkové věci jako látky, materiál a podobně.

Nebojte se jít z kůží na trh


Možná se na začátku nebudete cítit úplně komfortně v online prostředí, kde se máte prezentovat. Bojíte se negativních reakcí? Zapomeňte na to. Rýpalové a hateři jsou po celém internetu a nic si z nich nedělejte. Připojte se do různých facebookových skupin, kde vás ostatní určitě podpoří. Navíc je lepší, pokud své tvoření ukážete někomu neznámému. Často se dozvíte skutečné reakce, které se vám třeba vaši blízcí neodváží říct. A budete na sobě pracovat.


Začněte - hned


Z vlastní zkušenosti vím, že něco vymyslet je velmi snadné. Mám doma kompletně vybavené výtvarné potřeby, protože jsem chtěla mít všechno, až to budu potřebovat. Jednou. A samozřejmě to jednou většinou ještě nenastalo.


Místo přemýšlení a uvažování se pusťte rovnou do tvoření a focení. Během tvoření poznáte materiál, posunete se ve zkušenostech a napadne vás toho mnohem víc. Jakmile jste v procesu, přicházíte na stále nové možnosti.

Naučte se fotit


Rada nad zlato. Na internetu totiž prodávají dobré fotky. Čím lákavější budou, tím víc lidé ve vašem okolí budou věci chtít. Vždycky se zamyslete nad pozadím, celkovou kompozicí. Klíčovou úlohu hraje dostatek světla, jakmile ho nemáte, nepomůže nic. Na focení už stačí i telefon. Moje domácí focení často vypadá takhle. Foťák mám ve stativu, abych si mohla navolit delší čas - v ruce udržíte přibližně 1/50 sekundy, ale tohle číslo závisí i na tom, jakou máte nastavenou ohniskovou vzdálenost objektivu - čím vyšší, tím by měl být čas také kratší, aby fotky nebyly rozmazané.


Ale stativ také není nejdůležitější, můžete jej nahradit - foťák postavíte na poličku, podložíte knihami a podobně. V tomhle případě si nastavuji samospoušť, abych foťákem při stisku spouště nepohnula.


Výsledná fotka (neupravená a neprosvětlená) pak vypadala takto.


Vyberte si vhodné pozadí: čistý bílý papír, jednobarevný papír, látku. Dobré jsou i tapety, balicí papíry a podobně. Ke každému předmětu se hodí něco jiného.

Kde hledám inspiraci?

Ideální pro novou inspiraci je změnit prostředí. Jestli jste často doma, vyjít ven: do parku, do města, na výstavu, na kurz, mezi lidi, do hospody. Mě osobně inspirují lidi, výlohy, kresby na domech, příroda, každý den si nějaký ten nápad napíšu. A pište si všechno pěkně podrobně. Za týden, měsíc totiž zapomenete pointu.

Inspirujte se, ale nekopírujte. Buďte sví a snažte se to dát do svojí tvorby. Je to poznat. Přečtěte si třeba Ukaž, co děláš. Nebo jakoukoli jinou knihu z Melvilu.


Komunikujte a tvořte si komunitu

Lehko se to řekne, hůř udělá. Ale pomalými krůčky si najdete lidi, s nimiž budete v kontaktu, budete si pomáhat, podporovat se, inspirovat a povzbuzovat. Mít kolem sebe spřízněné duše je hodně důležité.

Buďte vstřícní, chovejte se přátelsky ke každému, kdo o vás projeví zájem. Ve zprávách, e-mailech i komentářích vždy oslovujte jménem (popřípadě příjmením). Není nic horšího, než když začnete komunikaci neosobním dobrý den, ahoj bez napsání jména. Komentujte každou pozitivní reakci.

Spojte se s konkurencí. Dokažte, že na to máte a že jste nad věcí. Pokud budete konkurenci respektovat, pomáhat si a ne hanit, pomůže vám to. Nebojte se.


Kde prodávat?Vyzkoušejte všechny možnosti: facebook, Fler nebo nové Ezebee. Možná si ale říkáte, že je čas otevřít si vlastní e-shop.


Na Facebooku si můžete založit vlastní stránku se svými výrobky a postupně si hledat své zákazníky. Zkoušejte, co se lidem z vaší tvorby nejvíc líbí a pak se na tuto oblast zaměřte. Buďte trpěliví. Svou facebookovou skupinu má i Vendula Tesařová. Její život se točí kolem přírody a je to znát i z její tvorby. Zákaznice jsou nadšené z úžasných věnců a dekorací. Sálá z nich teplo domova, kam se chcete vracet a kde se budete cítit naprosto klidně, spadnou z vás všechny starosti. Tenhle věnec bych si sama koupila do našeho podkroví, ale Vendy má až do Vánoc vystaráno.


Fler je u nás stálicí, ale pro nováčky je často obtížné se do něj dostat. Už je na něm zajetá skupina prodejců a z okolí slýchám, že už tam pro nové lidi není prostor.
Alternativou může být Ezebee, kde navíc neplatíte ani za vystavení produktů, ani za provize z prodejů. Postupně se kolem něj tvoří komunita a uvidíme, jaký přinese potenciál. Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Vyzkoušejte a dejte vědět.
Sama mám účty u obou: jak na Fleru, tak i na Ezebee.

Pokud máte více produktů, tak se vám vyplatí založit si vlastní stránky. K nim si třeba psát blog. Nádherná ukázka toho, jak krásně to může fungovat, je u Magdy z Nana Party. Její propracovaná přáníčka, kolotoče nad postýlku a dekorace z papíru jsou úžasné. Decentní, jemné, snové, stylové.

Chcete si založit vlastní e-shop?

Další možnost je založit si vlastní e-shop, určitě vám doporučuju vyzkoušet si jeho provoz například na Shoptetu. Zkušební doba je 30 dní, nabízí moderní šablony, je hravý a intuitivní na ovládání. Navíc ho v omezené verzi můžete využívat zadarmo. Těm, co prodávají na Facebooku ve skupinách, by se mohla líbit možnost facebookového obchodu. Stránka můj první e-shop vás provede od plánování, přes přípravu až po provoz e-shopu a věřte, že vás čeká dlouhá cesta.

Vystupte z online světa

Někomu to na internetu půjde jako po másle, jiný spíš uspěje v reálu. Třeba Kamča Říhová má značku Náušničky Camelin a prodává náušničky z fima. Známe se pár měsíců a spolupracujeme na tvorbě postupů pro můj blog a pro SEVT. Když vytvořila pro kamarádku knihomolku tenhle prsten, sdílela jsem jej na FB v tématické skupině a měl obrovský úspěch. Dělala jej podle dortové předlohy. Kamča je něžná žena a v obrovské fimařské konkurenci uspěla, prodává na trzích a akcích už několik let. Je fakt šikovná. Má talent nejen na tvoření, ale i na byznys. Našla si své zákazníky. Ty správné, kterým se její věci líbí. Zrovna spolu chystáme další návod na náušnice - tentokrát oboustranné. :-)Kde jsem já?


Já se nijak závratně nechystám na prodej svých výrobků, občas si někdo něco objedná. Spíš se chystám na workshopy - jeden pro maminky s nejmenšími, druhý s fixami na porcelán a ještě jeden na výrobu masek. Můžete se přihlásit. Spolupracuji se ženami, o kterých jsem psala. A nejen s nimi.


Už jsem si svou vysněnou práci našla, dělám online marketing a neměnila bych. Ale tvoření/umění mě baví, je součástí mého života a mám to štěstí, že pracuji pro firmu, která prodává výtvarné potřeby, dělám pro ně Facebook a Pinterest, vymýšlím postupy. Studovala jsem výtvarku, vyzkoušela jsem všechny techniky. Asi nejvíc je pro mě grafika, která je však náročná na prostor. Určitě se na ni v budoucnu vrhnu.

Co prodáváte vy? Chcete se mnou spolupracovat? Nebo třeba poradit, na něco se zeptat? Napište mi, třeba budu vědět. Moc ráda vám pomůžu a odpovím.
26 komentářů on "Jak prodávat svoje výrobky (nejen) na internetu"
 1. Ten jednoduchý vzor na porcelánu vypadá velice skvěle, opravdu :-) Skvělé tipy, já sama jsem neměla odvahu k prodeji svých výrobků, i když jsem si chtěla založit účet na Fleru a jedna slečna si u mě chtěla koupit náušničky :-) Prostě mě strach zahnal pryč a nikde nic neprodávám.
  http://wecreateyoutoo.blog.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Simčo, děkuju za pochvalu. :-) A neboj se, opravdu to zkus. Jsem moc zvědavá, co vytvoříš na porcelán. :-) Měj se krásně, Iva

   Vymazat
  2. Také se těším, nápad již mám :-) Teď jen čekám, až přijdou.

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Moc pěkně, jednoduše a přehledně napsáno. :) Určitě ráda rozšířím okruh tvých spřízněných duší, popř. poradím ostatním jak na lepší fotky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, už jsem na Tebe i na Tvé focení myslela :-) Jsem ráda, že jsi zareagovala. Těším se na setkání. Možná by se to dalo spojit s reálným focením. Potřebovala bych tipy pro paní učitelky do MŠ, jak fotit dětské výtvory...

   Vymazat
  2. Ivi tento víkend jsem v PH, možná bychom mohly dát kafčo :)

   Vymazat
 4. Zajimavy a hezky zpracovany clanek! Kdo chce zacit s prodavanim, ten se tu urcite dozvedel potrebne veci a ja si zas rozsirila obzory :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Míšo, moc děkuji za pochvalu. Krásnou neděli, Iva :-)

   Vymazat
 5. Je to tak - prodává se nápad a prodávají ho fotky a možná tak trochu i osobnost za tím vším:). Marketing je věda, ale věřím, že každá dobrá věc se jednou prosadí. Fajn článek!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Lucko, většina dobrých věcí se určitě prosadí. Ale vždycky je potřeba kombinace všeho dohromady - správné načasování, správné místo. Někdy i náhoda, ale rozhodně pomáhá, když člověk "vyleze" a komunikuje :-) - i když je to pro některé lidi těžké. iva

   Vymazat
 6. Super,povzbuzujici,hlavně pro ty co něco umí a nevěří si.Dekuji Mahu

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den,

  jsem tvořivý člověk a mám obrovské štěstí, že i můj partner je kreativec ...
  Tvořím z korálků, háčkuju, pletu, dělám macramé ... vyrábím šperky, doplňky do bytu ...
  Svoje šperky prodávám většinou ve svém okolí známých kamarádů nebo dělám na zakázku ... mám ráda originalitu a i já se ráda obklopuju věcmi, které "nikdo nemá" ...
  Mým snem je pořádat kurzy drhání, pletení, korálkování nebo třeba i pro děti ...
  co je k tomuto potřeba ?
  Fler mi co do prodeje příjde příliš přehlcen ...
  Chce to něco, kde by se člověk zviditelnil ... sociální sítě jsou nejvíc ...
  Díky za případné tipy či reakci
  Marcela :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý den,

  jsem tvořivý člověk a mám obrovské štěstí, že i můj partner je kreativec ...
  Tvořím z korálků, háčkuju, pletu, dělám macramé ... vyrábím šperky, doplňky do bytu ...
  Svoje šperky prodávám většinou ve svém okolí známých kamarádů nebo dělám na zakázku ... mám ráda originalitu a i já se ráda obklopuju věcmi, které "nikdo nemá" ...
  Mým snem je pořádat kurzy drhání, pletení, korálkování nebo třeba i pro děti ...
  co je k tomuto potřeba ?
  Fler mi co do prodeje příjde příliš přehlcen ...
  Chce to něco, kde by se člověk zviditelnil ... sociální sítě jsou nejvíc ...
  Díky za případné tipy či reakci
  Marcela :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím Marcelo, jediné, co mohu poradit, je začít :) Pak zjistíte, jestli je to Vaše parketa, jestli se věci lidem líbí a co se jim z Vaší tvorby nejvíc líbí. A jestli děláte věci, co nikdo jiný, tak věřím, že uspějete. Jen je potřeba se obrnit trpělivostí a zkoušet, kde se dá. Blog je výborný prostředek, jak se nenásilně dostat k lidem. Takže jestli máte co na srdci, pište. Nebo třeba jen foťte a odkazujte na svůj e-shop nebo účet na Fleru. :) Klidně napište, ráda se o vás dozvím víc. Krásný den, Iva

   Vymazat
 9. Podle mě je i důležitá otázka podle čeho určit cenu, aby nebyla přemrštěná a nebo příliš nízká. :)
  Článek se mi hodně líbí, sama bych ráda začala prodávat výrobky z korálků a následně snad i své malby, ale to vše až po maturitě :)

  Gabux

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gábi, omlouvám se za pozdní odpověď, určitě do toho jdi, myslím, že je to vždycky zkušenost do života, ať už to dopadne jakkoli :) Krásné dny, Iva

   Vymazat
 10. Dobrý večer, velmi inspirující stránky:-) Mám pár dotazů, mohla bych se zeptat, ale soukromě?děkuji

  OdpovědětVymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 12. Dobry den Ivo, teto clanok je krasne inspirativny a moc mi pomohol v rozhodovani :D, rada by som sa s vami spojila viac sukromne ak by to teda slo. Pekny den Paula

  OdpovědětVymazat
 13. Krásný den Ivi, mohu se zeptat jak vlastně začít prodávat? Na jaké úřady musím zajít, co vše vyřídit atd? Nerada bych to podcenila a pak z toho měla problémy. Moc Vám děkuji za případnou odpověď.

  OdpovědětVymazat
 14. Krásný den, potřebovala bych poradit.Vyrábím háčkované náramky a náhrdelíky.Jenom si sama nedovedu poradit s prodejem.Proto Vás moc žádám o pomoc a radu.Pokud by jste mi s tím více i pomohla budu jenom ráda.Děkuji Hanka

  OdpovědětVymazat
 15. Dobrý den, prosím kdybych chtěla někdy prodat své háčkované hračky, musím mít živnostenský list? Moc ráda hackuji a výrobky se lidem líbí, chtěli by si něco koupit, ale nevím, zda můžu něco prodat bez žl. Moc děkuji a přeji pěkný den 🙂Laďka

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře. Pokud jej vyhodnotím jako spam, ohodnotím patřičně také stránku, na níž odkazujete.

Kontaktní formulář

Název

E-mail *

Vzkaz *