5 tipů na velikonoční kraslice a tvoření | DIY MINI PROJEKTY

5 tipů na velikonoční kraslice a tvoření

| on
30.3.18
Jsou tu zase Velikonoce. Jak je prožíváte? Chodíte nebo chodili jste vůbec někdy koledovat?


Připadá mi, že i na vesnici se tyhle zvyky vytrácí. Dřív babička malovala na 60 vajec, měla připravené minimálně dvě láhve pálenky a k tomu něco k zakousnutí. Dneska těch 60 malovaných vajec většinou rozdá nám, rodině, abysme si to odvezli do Prahy, Ústí, Lípy, odkud všichni jsme. Koledníci zmizeli. Na druhou stranu - sledovat (a nechat si líbit) vyšupání od podnapilých... na rovinu přiznám, že jsem od určitého věku prospala celé dopoledne.

My jsme jako děti prošli kompletně celou vesnici odhora dolů, u každých dveří jsme zastavili. Jak jsme si vybírali z obrovských mís tu svou barvu, nebo obrázek, co se nám nejvíc líbil. Vzpomínáte si na ty samolepicí? Který byl ten váš? (Foto zdroj sbazar.)Vystřihovánka pro děti

Na stránkách Vrzuzy jsem našla krásný vytřihovánky. Ptáčky kluci lehce vybarvili, vystřihli a slepili. Zkuste si je taky vyrobit, zítra má být ošklivo. :)Zdobení vajec voskem

Co budete potřebovat?

Tužku, špendlík, starou lžíci, čajovou svíčku, voskovky.

Tužku si vezměte z druhé strany (té neořezané) a zaražte do ní špendlík. Špendlík s kovovou hlavičkou. Tu budete namáčet do rozpuštěných voskovek a s ní budete kreslit.

Lžíci ohněte nadvakrát. Musí vám vzniknout jakoby zarážka na ubrus. Do horní části dáte rozpustit barevnou voskovku, pod ní umístíte svíčku. Svíčka (ideálně v nějakém těžším obalu) zatíží lžíci a ta vám bude držet.

Voskovka musí mít správnou teplotu, aby se s ní daly dělat čárky, musí být dostatečně roztavená. Když mi voskovka ztuhne dřív než ji stihnu nanést na vejce, dám na chvíli špendlík do plamene svíčky.


Zdobení ubrouskem

Když někam jedeme, nevozím si domů žádné suvenýry. Jen občas si kupuju papírové kapesníčky - jedny jsem si dovezla z podzimní návštěvy Berlínské zoo. Mají na sobě sovy, tak jsem toho využila zrovna teď :) Jinak si nosím ubrousky i z návštěvy (kam jdeme na oběd/večeři), když se mi nějaký líbí. Nejsem sice vyznavač téhle techniky, ale má svoje výhody - je efektivní, je snadná. 

Ubrouskovou techniku určitě znáte, ale kdyby náhodou ne, připomenu, co a jak na ní používám.
Hnízdo pro vejce

Umotala jsem z březových proutků, dozdobila dalšími větvičkami, kůrou, mechem, pírky. Fantazii se meze nekladou, do hnízda můžete dát jak kraslice, tak i květinu v květináči, krokusy, cokoli jiného. :)
Puntíkované vejce

Pro lenochy jako jsem já je tahle technika naprosto ideální. Loni jsem takhle dělala puntíky starým lakem na nehty, letos zlatou tuší ze Zlaté lodi. Je krásně hustá, takže i puntíky lehce vystupují nad povrch.


Máte svou vlastní oblíbenou techniku zdobení? Napište :) Chcete další inspiraci? Mrkněte a sledujte můj Instagram nebo nástěnku Velikonoce na Pinterestu.


Krásné Velikonoce, Iva
14 komentářů on "5 tipů na velikonoční kraslice a tvoření"
 1. Ahoj Ivi, máš to krásný. Voskové jsou tak jemné. Asi se budu inspirovat. A ty sovy, to je skvost. Zrovna jsem si včera říkala, čím jsi to dělala a jak dlouho jsi se s tím musela piplat. Ubrouskovka mě nenapadla. Jinak já suvenýry vozím a čím jsem starší, suvenyrem je ponejvíce jídlo:))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Peti, voskové mám taky ráda. Je to hrozně uklidňující a po čase si vytvoříš už takový cit pro to, kdy uděláš jen tečku, kdy čárku, podle toho, jak je to rozpálené. :) Krásný den, Iva

   Smazat
 2. To je krása Ivi. Jedno vejce hezčí než druhé. U sovičky bych nepoznala, že je z ubrousku, je to dokonalé...a ta hnízda...ach! Jste moc šikovná 😊👍🏻🌷

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jé, to snad ani tolik ne. Ano, ubrousky jsou skvělý. :) Krásné dny, Iva

   Smazat
 3. Krásné, nejvíce se mi líbí ta ubrousková metoda a ta hnízda fakt nádhera. Hlavně je to bez použití chemických barviv, které pak přes póry ve skořápce proniknou až na bílek, aneb"jedům zdar".
  Terezah-style

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Terezko, děkuju. Taky moc nemusím ta barevná, i když zrovna letos jsme jich pár chemicky nakonec obarvili. :)

   Smazat
 4. Páni, to jsou nádherné kraslice! Ani jsem nevěděla že existuje tolik tipů na zdobení. U nás jedou klasicky barvy a potisky na vajíčka :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Petro, ono jich je ještě mnohem víc. Spoustu tipů je na Pinterestu. Krásné dny, Iva

   Smazat
 5. To je nádherné! ♥ Škoda že nejsem ani trochu zručná a nejspíš bych všechna vajíčka zničila dřív, než bych na nich stihla něco vytvořit. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vlasti, díky moc :) Ono to bylo fakt jednoduché. Krásné dny, Iva

   Smazat
 6. Krásná vajíčka! A sovy u mě jednoznačně vedou :) Objevila jsem váš blog teprve dnes a moc se mi tu líbí. Děkuju za tipy! Alena

  OdpovědětSmazat

Děkuji za komentáře. Pokud jej vyhodnotím jako spam, ohodnotím patřičně také stránku, na níž odkazujete.

Social Follow