22. září 2016

3x jednoduše tisk na textil

Na konci léta jsem experimentovala s tiskem na textil. Vyrobila jsem díky tomu pár polštářků. Látku bych možná chtěla použít i na počalounění starého prvorepublikového křesla a židlí, které mám rozpracované k rekonstrukci.

DIY návody - tisk na textil za pomoci holicí pěny

Předbíhám, to je jasný... Myslím, že budu ráda, když do konce roku stihnu ta křesla...

Použila jsem tři různé techniky, dvě z nich můžete směle použít i s dětmi. Myslím, že je to bude bavit. Jenom se dost ušpiní.


Tisk na textil různé DIY techniky - z kovových poklopů, z vodní hladiny, návod na blogu

Tisk z vodní hladiny

Tohle je úžasná technika, jen ne pro děti. Já jsem se k ní dostala už kdysi při studiu. Používali jsme velkou nádobu (čím větší vodní plocha, tím větší papír/formát můžete barvit) s vodou a na ni kapali olejová mořidla, úplně obyčejná na dřevo. Ale efekt byl super. Nádherně mramorovaný.

Já jsem pro svoje barvení použila tiskařskou barvu, kterou jsem ředila terpentýnem - tak akorát, aby byla lehce tekutá. Na zahradu jsem vytáhla velkou vanu, nalila jsem do ní trochu vody a na tu kapala směs barvy a oleje. Suchou látku pak stačí položit na hladinu a obraz, který se právě na hladině nachází se obtiskne na látku.


Vím, jsou to první pokusy... ale tahle technika mě natolik fascinuje, že jsem si vyhledala speciální tureckou metodu EBRU - ta využívá na vodu zahušťovadlo a vy pak používáte i normální (tedy vodou rozpustné barvy). Určitě do toho půjdu, jen mě zatím nenapadá, v čem by se tak dalo tisknout, vana je omezená velikostí a přece jenom by se mi líbilo zkusit něco většího - možná dětský nafukovací bazén. Už mám objednané zahušťovadlo na vodu, takže mě čekají další pokusy.

Tisk na textil - z vodní hladinyTiskneme s dětmi

S holící pěnou od tatínka - možná tuhle techniku znáte. Na větší plochu - třeba na rovný stůl zakrytý igelitem - naneste tenkou vrstvu pěny, pěkně ji rozetřete dohladka. Pak si připravte barvu na textil, lehce ji nařeďte - nesmí být tuhá, musí jít roztírat. Tu pak kapete na vrstvu pěny. Jednotlivé kapky můžete rozpíjet, roztírat, míchat - jak je libo. Pak stačí opět přitisknout látku. Po chvilce látku stáhněte a těrkou nebo třeba dlouhým pravítkem setřete přebývající pěnu - objeví se obrazec, který jste "namalovali" na pěnu.Urban/street tisk

Tohle je inspirace z FB přípsěvku z Brooklynu, kde tisknou z kanálů a pod. Poslední 2 měsíce tak pořád koukám na ulici na zem a sleduju různé poklopy, jak vypadají, jaké mají obrazce. Moc se mi líbí různé kostky a kosočtverce, ale zatím jsem dost ostýchavá takhle na veřejnosti, takže jsem nepohrdla poklopem na žumpu u babičky. Za což jsem si samozřejmě vysloužila "obdiv" celé rodiny, tak nějak nevím, jestli to bývalo nebylo lepší tisknout v anonymní Praze...

Každopádně jsem měla váleček, tiskařské barvy. Podle mě půjde použít i barvy na textil - takové, co mají hustší texturu.

A klasicky naválíte barvu, obtisknete. Pro tmavší efekt je potřeba přitlačit - třeba čistým válečkem.


Tisk na textil z kovových poklopů na ulici


Zkusíte něco taky? Jestli vás zajímá tisk na textil, mrkněte na všechny návody na tohle téma.

14 komentářů

 1. Ty poklopy jsou hodně dobrý a vlastně všechno. Nejradš bych měla ložní prádlo, ale to bych musela tak na hladinu rybníka a to nevím, co by na to řekly ryby :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haničko, ryby asi nic moc, spíš by vadilo, že si to neudrží tvar - musela byste to ohraničit rámem, aby plovoucí kapky neodplavaly. No, ale určitě se něco většího dá vymyslet :) Krásné dny, iva

   Vymazat
 2. Ivo, vypadá to báječně! Zkoušela jste tisk prát? Ráda bych se přiučila nové techniky, to mě tůze zajímá. Nechystáte nějaký workshop? ;.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Lind, no na tisk jsou tu jiní, třeba vy:) Moc se těším, až si konečně udělám čas na váš workshop, stále sleduju termíny... Tisk prát půjde - hlavně opatrně na 40°, ale bude to postupně blednout si myslím - hlavně ta černá, možná by byla lepší tmavě modrá/modročerná/černovínová. iva

   Vymazat
  2. Mňo, asi nejlépe vyzkůšat. Ale opravdu bych raděj pod dohledem. Tak což kdybychom si daly takové "vzájemné školení" :.) ?

   Vymazat
 3. Ty jsi děsně šikovná. Ja bych si troufla jen na tu pěnu a poklop. Te "chemie" se vždy tak nějak bojím😊

  OdpovědětVymazat
 4. Ivuš, to víko je paráda a to namáčení mi připomnělo mramorovací techniku. Máš to krásný, všechno. Tohle já bych musela dělat, když jsou děti z domu.To by byla jinak zkáza. :)

  OdpovědětVymazat
 5. Ivi, ta poslední technika mě úplně nadchla .... hned zítra jdu omrknout kanály ..... Marki

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marki, to je super, díky moc :) Hledej, je jich spoustu, já se na to teď zaměřuju. Iva

   Vymazat
 6. Super napad. Vypada to moc hezky B-) Martina

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentáře. Pokud jej vyhodnotím jako spam, ohodnotím patřičně také stránku, na níž odkazujete.

Social Follow

Instagram