DIY blog s návody, výtvarnými tipy a cestami za inspirací

7. září 2017

DIY pratelné odličovací tampony

Už je používám dlouho, tedy ty kupované. Ano, rozhodla jsem se pro ně, protože se snažím vyměnit jednorázové věci za znovupoužitelné, navíc v tomhle případě ještě částečně recyklovat. Zvykla jsem si na ně, stejně jako na svou pleťovou vodu od Florihany, tak i tu mnou vyrobenou - recept najdete tady.


Látkové odličovací tamponky se dají koupit, ale jestli máte jenom trochu času a chuti, hravě je zvládnete doma. Možná je to pro někoho zbytečnost, maličkost. Četla jsem i nějaké komentáře, že se přece dají koupit jednorázové, tak proč je nepoužívám... tak to já opravdu vím, taky jsem je používala. Ale ráda jsem přestala. Vím, že je to možná jen malý odpad, ale pořád to odpad je. Navíc se musí někde vyrobit, nějak dopravit, nějak se na něj vydělat atp... 

Sežeňte si na ně přírodní materiál, který je silnější a na povrchu jemňoučký. Může to být třeba stará flanelová košile, jemný ručník, plena nebo si nechte ustřihnout 10 cm flanelu ve švadlence. Flanel a jakýkoli přírodní materiál bude příjemný na vaši pleť, nebude ji drásat. Nedokážu si představit, že bych použila nějaký umělý materiál. Podle mě by ani nedokázal dobře sát.

Tamponky používám už víc než rok, vždy je hodím do pračky k ručníkům a peru na 60°. Výjimečně se stane, že je dám na vyvářku. Vlastními jich asi 20 kusů a to mi bohatě stačí, každý den spotřebuji tak 2 - 3.Jak si vlastní odličovací tampony vyrobit? 

Já jsem si na ně připravila tohle:

 • růžový flanel s puntíky 
 • starý světlý ručník

Nedělala jsem kulaté, ale oválné tvary. Jsou větší a tak i více vyčistí. Dva kousky flanelu jsem vyplnila kouskem z ručníku a potom dvakrát kolem dokola obšila svým hrozným strojem Singer.

A to je hotovo. :) Krásné dny, Iva

Máte nějaký vlastní tip na zero waste nebo na recyklaci starých věcí? Napište mi ho. Ráda vyzkouším.
6 komentářů on "DIY pratelné odličovací tampony"
 1. To je prima - moje starší dcera je taky používá :) Já jsem zatím teprv trochu nalomená....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marie, už jste zkoušela? :) Krásné léto, Iva

   Vymazat
 2. Další věc, kterou potřebuju vyrobit, až si budu zařizovat vlastní bydlení. :3 Jen se chci zeptat, jak je pak čistíte?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ichi, klasicky se perou spolu s ručníky. Krásný den, Iva :)

   Vymazat
 3. Ty jo, to je paráda Ivčo, taky možná vyzkouším (ale ušít mi je bude muset tchýně:D).

  Měj se krásně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gábi, je to hrozně primitivní. :) Jen by to chtělo ještě tlustší přírodní látku. Krásné dny, Iva

   Vymazat

Děkuji za komentáře. Pokud jej vyhodnotím jako spam, ohodnotím patřičně také stránku, na níž odkazujete.

Kontaktní formulář

Název

E-mail *

Vzkaz *